Jaka maszyna do mycia podłogi w sklepie? [PORADNIK]

18 września 2019

Dla osób zajmujących się sprzątaniem, podłoga sklepowa to prawdziwy koszmar. Nie dość, że jest ona bardzo intensywnie eksploatowana, to jeszcze oddziałują na nią różne substancje, które zwykle trudno usunąć. W praktyce, wymaga ona wielokrotnego sprzątania a do tego – jak wiemy – potrzebna jest dobra maszyna do mycia podłogi w sklepie.

W poniższym artykule zastanowimy się, jaką maszynę najlepiej kupić, sprawdzimy na co zwrócić uwagę przy takim zakupie i poznamy kilka modeli, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Zaczynamy!

Nowa czy używana maszyna do mycia podłóg sklepowych?

Maszyna do mycia podłóg w sklepie nie musi być nowa. Jej koszt będzie – w przypadku małych podmiotów handlowych – najprawdopodobniej zbyt duży. Nowe maszyny sprawdzą się zwłaszcza w sieciach handlowych, w których mamy do czynienia ze znacznie intensywniejszą eksploatacją podłogi.

Załóżmy więc, że podjęliśmy decyzję co do zakupu określonego (używanego) modelu. Na co zatem zwrócić uwagę?

czyszczenie podłogi w sklepie

Po pierwsze – stan maszyny

Używana maszyna do mycia podłogi może być trafną inwestycją, lub wyrzuceniem pieniędzy na śmietnik. Wszystko zależy od tego, jak dokładnie skontrolujemy jej pracę przed zakupem.

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • stan techniczny obudowy (pęknięcia, rysy itd.),
  • stan odbojników, który świadczy o sposobie eksploatacji maszyny,
  • stan ssawy, który ma istotne znaczenie w kontekście wydajności urządzenia,
  • stan akumulatorów (pojemność, napięcie zasilania, stan prostowników),

Po drugie – czas pracy maszyny

Zwykle profesjonalne maszyny do mycia podłogi sklepowej posiadają wbudowany licznik motogodzin, za pomocą którego można łatwo sprawdzić dotychczasowy czas pracy sprzętu. Jeśli to możliwe, starajmy się unikać zakupu urządzeń bez wspomnianego licznika.

Jego stan będzie istotnym czynnikiem, wpływającym na obniżkę ceny zakupu.

Po trzecie – sposób pracy maszyny

Przed zakupem maszyny warto zwrócić uwagę na sposób jej prowadzenia. Jeśli urządzenie nie porusza się w linii prostej, może to świadczyć o uszkodzeniu systemu napędowego, bądź wspomagającego napęd.

Należy też zwrócić uwagę na różne dźwięki płynące z wnętrza urządzenia. Nadmierny pisk może np. świadczyć o braku smarowania, podobnie zresztą jak delikatny swąd.

Od kogo odkupić maszynę czyszczącą?

Wśród wielu małych i średnich handlowców pokutuje przekonanie, że najlepszej jakości używane maszyny czyszczące do podłog, można odkupić wyłącznie od dużych sieci handlowych. Nic z tych rzeczy! Pracownicy tych podmiotów zwykle nie dbają tak bardzo o swój sprzęt.

Co więcej, często nie posiadają odpowiedniego przeszkolenia z zakresu jego obsługi! Problemem jest też intensywna eksploatacja urządzenia, która po kilku latach może zamienić we wrak nawet najlepszą maszynę czyszczącą. Czy warto taki sprzęt kupować?

Konkretne pytanie – konkretna odpowiedź

Jaką maszynę warto kupić do sprzątania i mycia sklepowych podłóg? Przede wszystkim musi być to automat szorująco – zbierający. Jest on dostosowany do różnych rodzajów nawierzchni, w tym gładkich i chropowatych.

Jeśli chodzi o końcówki czyszczące, to pady najlepiej sprawdzą się na podłożu gładkim a szczotki – na chropowatym.

W szczególny sposób polecamy tu maszyny firmy Nilfisk, np model SC 401.

nilfisk sc401

Optymalnym wyborem będzie Viper AS5160T.

viper 5160t

Sprawdzi się doskonale także Viper AS430B.

viper as430b

Jest to oczywiście propozycja dla osób, chcących zakupić nowy sprzęt.

Sprawdź firmy sprzedające automaty czyszczące

Podsumowując, maszyna do mycia podłogi w sklepie nie musi być nowa. Niemniej, jeśli decydujemy się już na używany sprzęt, powinno być to urządzenie sprawne i nie budzące jakichkolwiek wątpliwości co do swego stanu technicznego. Pamiętajmy też, że nowy sprzęt nie jest obarczony takim ryzykiem i posiada – co ważne – stosowną gwarancję.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *