Czyszczenie piekarnika parą – nie tylko domowe sposoby!

18 września 2019

Jak właściwie dbać o piekarnik, by jak najdłużej zachował pełną funkcjonalność? Jednym z najważniejszych elementów jego konserwacji jest regularne czyszczenie. Usuwanie resztek pokarmu i tłuszczu, który osiadł na ściankach sprzętu, pozwoli uniknąć przykrego zapachu przechodzącego na pieczone pokarmy oraz pomoże utrzymać piekarnik w dobrym stanie technicznym.

Jak skutecznie usunąć zabrudzenia? Alternatywą dla żmudnego szorowania ścierką czy czyścikiem będzie czyszczenie z użyciem pary. To wygodny, szybki i ekologiczny sposób, dzięki któremu piekarnik odzyska dawny blask. Jak wygląda czyszczenie piekarnika parą?

Jak często czyścić piekarnik?

Piekarnik jako sprzęt mający bezpośredni kontakt z żywnością jest szczególnie narażony na zabrudzenia. Zdarza się, że część ciasta z formy wycieknie na szybę piekarnika, a tłuszcz z mięsa rozleje się na ruszt. Resztki pokarmów przywierają do blachy, tłuste plamy pokrywają ściany wnętrza piekarnika. Sytuację pogarsza wysoka temperatura, która utrwala zabrudzenia i utrudnia ich usuwanie.

Jak często czyścić piekarnik, by utrzymać go w dobrym stanie?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby czyszczenie piekarnika po każdym użyciu – usunięcie resztek pokarmów, wytarcie tłustych plam. W codziennej bieganinie niewiele osób pamięta o oczyszczeniu piekarnika za każdym razem. Zabrudzenia kumulują się i utrwalają. Od czasu do czasu sprzęt wymaga więc gruntownego czyszczenia z brudu, który nagromadził się w jego wnętrzu. Tę czynność należy wykonać co najmniej raz w miesiącu.

Czy warto kupić piekarnik z funkcją samoczyszczenia?

Producenci zdając sobie sprawę z kłopotów, które sprawia użytkownikom czyszczenie piekarnika, opracowali nowoczesne piekarniki z funkcją samoczyszczenia. Jak działają tego rodzaju sprzęty? Istnieje kilka sposobów czyszczenia, którymi może dysponować piekarnik. Piekarniki z funkcją pyrolizy nagrzewają się do temperatury około 500 stopni C., w której resztki pokarmów ulegają spaleniu, dzięki temu sprzęt łatwiej utrzymać w czystości.

Piekarniki z wkładami katalitycznymi posiadają specjalne wkładki pokryte emalią katalityczną, wykrywające i przyciągające cząsteczki brudu i spalające je w temperaturze około 200 stopni C. Z kolei piekarniki z możliwością gotowania na parze można uruchomić bez potrawy wewnątrz, w ten sposób ułatwiając sobie dalsze czyszczenie.

Czy warto kupić piekarnik z funkcją samooczyszczania? To na pewno spore ułatwienie w utrzymaniu sprzętu w dobrym stanie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet tak nowoczesny sprzęt wymaga oczyszczania ręcznego. Spalone resztki pokarmów trzeba zebrać i wyrzucić, dodatkowo w czasie spalania powstaje nieprzyjemny w odczuciu zapach. Piekarnik mimo wszystko trzeba przynajmniej raz na miesiąc przetrzeć szmatką, usuwając pozostałości brudu. Tańszą alternatywą dla drogich piekarników z funkcją samooczyszczania mogą być wygodne, ekologiczne sposoby czyszczenia parowego.

Usuwanie brudu z piekarnika – domowe sposoby

Jak oczyścić wnętrze piekarnika? Istnieje wiele domowych sposobów, które mają ułatwić usunięcie tłustej warstwy pokrywającej ściany piekarnika oraz oczyszczenie blach i rusztu z resztek pokarmów.

Jedną z metod czyszczenia piekarnika jest spryskanie jego wnętrza wodą z octem przygotowaną w proporcjach 50:50, a następnie przetarcie wszystkich elementów wilgotną ściereczką. Inny domowy sposób to posypanie brudnych miejsc sodą oczyszczoną, a po kilku minutach oczyszczenie ich nawilżoną wodą gąbką. Ocet lub soda oczyszczona rozpuszczą brud i tłuszcz i sprawią, że oczyszczenie piekarnika stanie się znacznie łatwiejsze.

Pomocna w czyszczeniu piekarnika jest para wodna, która rozpuszcza nawet utrwalone zabrudzenia i ułatwia ich usunięcie. To doskonały sposób na spaleniznę i zaschnięte resztki jedzenia. Żeby oczyścić piekarnik parą wodą domowym sposobem, należy umieścić w jego wnętrzu żaroodporne naczynie wypełnione gorącą wodą i zamknąć go. Po kilku minutach można usunąć naczynie, a potem odczekać, aż ściany piekarnika przestaną być gorące. Wtedy można przystąpić do czyszczenia – wystarczy przetrzeć wszystkie elementy ściereczką, by dokładnie oczyścić wnętrze piekarnika i przywrócić mu świetny stan.

Ekologiczne czyszczenie piekarnika parą

czyszczenie piekarnika parąWszystkie domowe sposoby polecane przy zabrudzonym piekarniku choć ułatwiają jego wyczyszczenie, wciąż wymagają szorowania. Są niewygodne i pracochłonne, potrzeba sporego wysiłku, by usunąć tłuszcz, który pokrył blachy, ruszt czy ścianki wewnętrzne piekarnika. Im dłużej piekarnik był niemyty, tym trudniejsze będzie jego dokładne wyczyszczenie.

Alternatywą dla domowych sposobów może być profesjonalna myjka parowa. Ten niewielki, poręczny sprzęt jest niezwykle skuteczny w czyszczeniu różnego rodzaju zabrudzeń, również tych utrwalonych, zwykle wymagających długiego szorowania. Czyszczenie piekarnika parą przynosi doskonałe efekty – wytworzona przez urządzenie para rozpuszcza zaschnięty brud, ułatwiając jego usunięcie. Jednocześnie nie niszczy sprzętu. Używając myjki parowej, można być pewnym, że nie uszkodzi się wnętrza piekarnika czy nie zarysuje blachy, co często ma miejsce przy szorowaniu szorstkimi czyścikami czy agresywnymi detergentami.

Jaka myjka parowa do czyszczenia piekarnika?

Bardzo dobrze sprawdzi się parownica Tecnovap – Tosca Evo 4 bar.

myjka parowa tosca evo 4 bar

Dlaczego myjka parowa sprawdzi się lepiej niż domowe sposoby wykorzystujące właściwości gorącej pary wodnej?

Przede wszystkim urządzenie będzie na bieżąco wytwarzać gorącą parę o temperaturze nawet 180 stopni. Specjalne końcówki i szczotki ułatwią dostanie się w trudno dostępne miejsca. Łącząc oczyszczanie parą z delikatnym szczotkowaniem, bardzo szybko usunie się zalegający brud. Pod wpływem pary zabrudzenia emulgują i są łatwe do usunięcia – wystarczy przetrzeć piekarnik ściereczką.

Sprawdź firmy sprzedające myjki parowe

Urządzenia dostępne na rynku, przeznaczone do czyszczenia parą między innymi piekarników są lekkie, poręczne, można wykorzystywać je na wiele sposobów w codziennym sprzątaniu. Czyszczenie piekarnika parą z użyciem specjalnej myjki będzie wygodniejsze i szybsze, więc sprzęt łatwiej będzie utrzymać w dobrym stanie na co dzień. Nada się zarówno do bieżących porządków, jak i to generalnego czyszczenia po długim okresie używania.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *