Nowoczesne sposoby na mycie podłóg, czyli jak skrócić czas sprzątania?

28 grudnia 2022

Mycie podłóg to jedna z tych czynności, które musimy wykonywać regularnie, jeśli chcemy cieszyć się odpowiednim poziomem czystości. Niestety zajmuje to dość dużo czasu – tym więcej, im przestronniejsze mamy mieszkanie. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można skrócić oraz ułatwić sobie cały proces. Porządny mop to podstawa – dzięki niemu nie trzeba sięgać po szczotkę i spędzać długich godzin na kolanach. Nowoczesne mopy do podłóg są bardzo praktyczne i znacznie ułatwiają utrzymanie czystości. Po jaki model najlepiej sięgnąć?

W jaki mop warto się zaopatrzyć?

O skuteczności mycia podłóg decyduje wiele czynników. Dużo zależy od posiadanego sprzętu, detergentów, a nawet od techniki. Tę ostatnią można na szczęście poprawić bez większego wysiłku i ponoszenia dodatkowych kosztów. Środki czystości możemy testować, aż znajdziemy markę, która najlepiej nam odpowiada. Największym wyzwaniem jest zatem zakup odpowiedniego mopa do podłóg. Powinien on być naszym największym sprzymierzeńcem podczas mycia podłóg – komfortowym w użytkowaniu i umożliwiającym dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Na rynku dostępne są mopy obrotowe, płaskie, klasyczne, ze spryskiwaczem… Przed zakupem warto dowiedzieć się, do jakich podłóg najlepiej się nadają.

Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest mop płaski. To najlepszy wybór jeśli mamy do czynienia z gładkimi powierzchniami, np. panelami. Takie mopy są bardzo wygodne w użytkowaniu. Płaska końcówka pozwala bez problemu dotrzeć w każde miejsce – nawet wąską przestrzeń pod meblami. Płaski mop łatwo jest też utrzymać w czystości, ponieważ wystarczy zdjąć nakładkę z mikrofibry i wypłukać lub wrzucić do pralki. By jeszcze bardziej ułatwić sobie życie, można wybrać model ze spryskiwaczem lub specjalnym dwukomorowym wiadrem.

Innym popularnym rozwiązaniem są mopy obrotowe ze sznurkową końcówką. Nadmiar wody znajdujący się we frędzlach można łatwo wycisnąć dzięki specjalnemu elementowi zamocowanemu w wiadrze. W niektórych modelach jest ono dodatkowo wyposażone w pedał ułatwiający wykręcanie końcówki. Na takie akcesoria warto się zdecydować, jeśli planujemy czyścić mopem zróżnicowane powierzchnie, mniej lub bardziej gładkie. Możliwość odciśnięcia nadmiaru wody sprawia, że podłoga schnie znacznie szybciej.

Inne rodzaje mopów dostępne na rynku

Istnieją także tzw. mopy gąbkowe. Taka końcówka znakomicie chłonie wodę, dzięki czemu równomiernie ją rozprowadza i jednocześnie przyspiesza schnięcie podłóg. Tego typu akcesoria znakomicie sprawdzają się np. podczas mycia balkonu, łazienki, tarasu czy innych miejsc, gdzie podłoga jest wyłożona płytkami. Za ich pomocą można szybko pozbyć się wszelkich rozlanych płynów. Mop z gąbką sprawnie usuwa zabrudzenia, a przy tym łatwo go wypłukać. Często sięgają po niego właściciele psów i kotów, ponieważ bardzo dobrze radzi sobie ze sprzątaniem sierści. Gąbkowy mop do podłogi można spotkać również w salonach fryzjerskich.

Ciekawym rozwiązaniem jest także mop ze spryskiwaczem. Jest to znakomity wybór dla osób, które nie chcą nosić ze sobą dużego, ciężkiego wiadra z wodą lub nie mają na nie miejsca w mieszkaniu. Mopy tego typu są wyposażone w pojemnik, który należy napełnić wodą. To świetna alternatywa dla klasycznych mopów sprzedawanych w zestawach z nieporęcznymi wiadrami. Mop ze spryskiwaczem z pewnością ułatwia mycie podłogi. Aby usunąć zaschnięte plamy, wystarczy spryskać podłogę i przetrzeć powierzchnię. Szeroki wybór takich produktów można znaleźć w sklepie York.

Sposoby na skrócenie czasu mycia podłóg

Gdy już wybierzemy odpowiedni sprzęt, pora na wybór detergentów. Możliwości jest naprawdę sporo – od profesjonalnych środków po domowe preparaty. W przypadku tych pierwszych można kupić produkt odpowiadający rodzajowi naszej podłogi. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy w domu drewniany parkiet. Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu smug, nie powinniśmy aplikować zbyt dużej ilości płynu. Wiele osób decyduje się także na wykorzystanie octu. Dodanie go do wody pozwala uzyskać błyszczącą posadzkę bez nieestetycznych śladów. By łatwiej usunąć plamy z tłuszczu, które najczęściej pojawiają się na podłodze w kuchni, można dodać do wody płyn do mycia naczyń.

Jakich czynności należy unikać?

Nawet jeśli wybierzemy najlepszy mop ze spryskiwaczem lub praktyczną, płaską końcówką, może się okazać, że mycie podłóg nie idzie nam tak szybko jak powinno, a pojawiające się smugi wydłużają proces sprzątania. Dlaczego? Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wykorzystanie zbyt ciepłej wody, która paruje na posadzce, powodując osadzanie się cząsteczek detergentu. W efekcie na podłodze pojawiają się smugi. Najlepiej sprawdzi się zatem letnia woda.

Drugi częsty błąd to użycie zbyt dużej ilości detergentu. Jeśli woda nadmiernie się pieni, wypłukanie lub wyciśnięcie mopa staje się bardziej problematyczne. To także prowadzi do powstawania smug. Kolejnym problemem jest nieregularna wymiana wody (chyba że

zaopatrzyliśmy się w mop ze spryskiwaczem). Po kilkakrotnym płukaniu mopa jest ona na tyle brudna, że efekt sprzątania będzie odwrotny od zamierzonego.

Mycie podłóg wcale nie musi być uciążliwe i czasochłonne. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie detergenty i porządnie wykonany mop o końcówce dobranej do rodzaju podłóg w naszym domu. Należy także wystrzegać się niektórych często popełnianych błędów, a sprzątanie będzie nam szło szybko i sprawnie!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak opinii)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *