Czyszczenie srebra i platerów domowymi sposobami

21 listopada 2019

Czyszczenie srebra i platerów wydaje się być niezwykle skomplikowane. Zanim jednak sięgniemy po drogie preparaty wypróbujmy domowe sposoby. Dzięki nim w błyskawicznym tempie wyeliminujemy nawet rozległe zabrudzenia, a tym samym przywrócimy pierwotny blask danej powierzchni. Plusem jest fakt, że stworzenie własnej mieszanki czyszczącej jest tanie i szybkie. Istotne jest jedynie to, aby zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Sprawdzą się one w przypadku, gdy nalot nie jest zbyt gruby.

Etap 1: zakup składników

Pierwszym krokiem jest zakup niezbędnych składników. Musimy również przygotować produkty, dzięki którym zrealizujemy proces oczyszczania srebrnych elementów. Wiele zależy od tego, jaką mieszankę planujemy wykonać.

Poniżej przedstawiono skład dwóch najpopularniejszych roztworów.

I. Roztwór z soli kuchennej:

  • około 6 łyżeczek soli kuchennej,
  • 1l ciepłej wody (o temperaturze 40 stopni Celsjusza).

II. Roztwór z węglanu i wodorotlenku sodu:

  • 30 g wodorotlenku sodu,
  • 30 g węglanu sodu,
  • 1l ciepłej wody (o temperaturze 40 stopni Celsjusza).

Ważne jest to, aby przygotować naczynie, w którym będziemy mogli zanurzyć oczyszczany przedmiot. Nie może być ono zbyt małe. Ważne jest to, aby zostało ono dokładnie oczyszczone. Najlepiej, aby było wykonane ze szkła lub tworzyw sztucznych. Wspomniane naczynie należy wyłożyć folią aluminiową. Nie potrzebujemy zbyt dużej jej ilości. Nie zapominajmy, że przygotowany roztwór może poparzyć delikatną skórę dłoni. Z tego względu należy zaopatrzyć się w rękawice lateksowe – bez nich nie przystępujmy do pracy, gdyż możemy nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości.

Etap 2: proces czyszczenia

Dno wybranego naczynia starannie pokrywamy folią aluminiową. Możemy zwiększyć grubość warstwy po to, aby pogrubić dno. Wlewamy wodę, a także pozostałe składniki. Mieszamy, aż do momentu, gdy całkowicie się one rozpuszczą. Przed włożeniem przedmiotu do roztworu należy go wstępnie oczyścić. Powinniśmy pozbyć się cząstek stałych, czy też tłustych plam. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować do tego detergent. Musimy jednak pamiętać, aby pozbyć się jego pozostałości. Najlepiej opłukać przedmiot w gorącej wodzie, a następnie osuszyć za pomocą czystej szmatki, czy też ręcznika papierowego.

Zanurzamy przedmiot w roztworze. Musimy zadbać o to, aby cała jego powierzchnia znajdowała się pod wodą. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo będzie trwało czyszczenie. Wiele zależy od intensywności zabrudzenia. Najlepiej pozostawić przedmiot w roztworze na kilka godzin. W międzyczasie możemy podgrzać roztwór – wyższa temperatura skuteczniej eliminuje problematyczne osady.

Po wyjęciu przedmiotu z roztworu jego powierzchnia powinna być jaśniejsza, a także bardziej błyszcząca. Na folii powinien osadzić się ciemny nalot. To brud, który udało nam się usunąć. Kolejnym krokiem jest opłukanie przedmiotu ciepłą wodą oraz osuszenie go bawełnianą szmatką. Oczywiście może zdarzyć się tak, że proces należy powtórzyć kilkakrotnie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Dlaczego warto?

Stosowanie wyżej wymienionych metod nie stwarza żadnego zagrożenia dla srebrnych powierzchni. Nie musimy więc obawiać się uszkodzenia materiału, plam, czy też zmiany koloru. Są to metody w stu procentach bezpieczne i niejednokrotnie przetestowane. Ponadto gwarantują one wysoką skuteczność, a także szybkie działanie. Trzeba podkreślić, że bez obaw można stosować je do powierzchni posrebrzanych, czyli platerów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już po pierwszym zabiegu pozbędziemy się kłopotliwych osadów i zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak o tym, że opisane roztwory nie są przeznaczone do czyszczenia innych metali.

Grube osady, które były gromadzone latami szybciej usuniemy za pomocą profesjonalnych środków. Są one dostępne w wielu różnych wariantach. Wybór zależy w dużej mierze od ilości posiadanych środków finansowych. Gotowe rozwiązanie jest polecane tym, którzy cenią sobie wygodę oraz oszczędność czasu. Zakup preparatu jest również konieczny, jeśli domowe metody okazały się niewystarczające.

Z maszyn czyszczących polecamy parownice, które są także chętnie wykorzystywane do konserwacji zabytków. Z pewnością gorąca para poradzi sobie z usunięciem brudu ze srebrnych i zabrudzonych powierzchni.

Źródło: https://antyki24.pl/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *