Czyszczenie mosiądzu – 5 sprawdzonych sposobów

21 listopada 2019

Przedmioty wykonane z mosiądzu mogą prezentować się efektownie, a zarazem ekskluzywnie. Niestety wraz z upływem czasu powierzchnia może stracić swój pierwotny wygląd. Wszelkie zabrudzenia odbierają jej urok, a także nieprzeciętny charakter. Czyszczenie mosiądzu nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Z pewnością nie należy stosować agresywnych preparatów czyszczących, które mogłyby spowodować trwałe deformacje. Zamiast nich postawmy na domowe metody, które cechują się wysoką skutecznością.

Papka bolońska

W tym przypadku niezbędna będzie nam kreda bolońska. To ona stanowi podstawę mikstury czyszczącej. Należy zmieszać ją z 5% octem lub spirytusem – wszystko zależy od tego, co aktualnie posiadamy pod ręką. Wspomnianą mieszanką mieszamy aż do uzyskania optymalnej konsystencji. Papka nie może być zbyt gęsta, gdyż jej nakładanie będzie kłopotliwe. Podobnie jest w przypadku zbyt rzadkiego produktu, który będzie po prostu ściekał z danej powierzchni.

Nakładamy utworzoną masę na wybraną mosiężną powierzchnię. Następnie wsmarowujemy ją za pomocą szmatki. Rozprowadzamy ją okrężnymi ruchami. Czynność wykonujemy kilkakrotnie, aż do momentu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Na koniec spłukujemy całość ciepłą wodą i delikatnie osuszamy.

Kąpiel w sodzie oczyszczonej

Soda oczyszczona wykazuje silne działanie odkażające i oczyszczające. Z pewnością poradzi sobie ona nawet z najcięższymi zabrudzeniami. Niezbędną mieszankę przygotujemy w ciągu kilku minut. Wystarczy wsypać sodę oczyszczoną do gorącej wody. Całość mieszamy, aż do momentu całkowitego rozpuszczenia się wspomnianego składniku. Potrzebne będzie nam puste naczynie, w którym zmieści się czyszczony przedmiot. Wykładamy je folią aluminiową.

Do omawianego naczynia wkładamy oczyszczany przedmiot z mosiądzu, a następnie zalewamy wcześniej przygotowanym roztworem. Taka kąpiel powinna trwać od kilku do kilkunastu minut. Wiele zależy od intensywności zabrudzeń. Ważne jest, aby zapewnić sobie optymalny dopływ świeżego powietrza. Wentylacja pomieszczenia jest bardzo ważna. Na koniec wyciągamy przedmiot, a następnie płuczemy go w letniej wodzie.

Papka babuni

Podstawą papki babuni jest popiół drzewny. Pamiętajmy, że w jego składzie nie mogą znajdować się zanieczyszczenia, czy też tłuszcz. Do wspomnianego produktu dolewamy kwas z kiszonej kapusty. Całość intensywnie mieszamy. Priorytetem jest to, aby uzyskać relatywnie gęstą masę, którą bez trudu nałożymy na wybraną powierzchnię.

Papkę nakładamy na przedmiot i wmasowujemy ją w powierzchnię okrężnymi ruchami. Należy zastosować do tego szmatkę. Po skończonym czyszczeniu pozbywamy się pozostałości za pomocą ciepłej wody.

Kąpiel w kwasie szczawiowym

Kwas szczawiowy stosowany jest do czyszczenia mosiądzu już od wielu pokoleń. Wystarczy 200 g wspomnianej substancji. Należy zmieszać ją z 1 l gorącej wody. Priorytetem jest to, aby dokładnie rozpuścić kwas. Możemy zanurzyć oczyszczany przedmiot w rozworze lub przemyć jego powierzchnię za pomocą szmatki. Proces czyszczenia powinien trwać, aż do uzyskania zadowalających rezultatów. Na koniec płuczemy go w ciepłej wodzie i osuszamy.

Do roztworu można dodać niewielką ilość inhibitora, czyli np. płynu do naczyń, który posiada w swoim składzie niejonowe oraz anionowe związki. Pamiętajmy, aby podczas czyszczenia zabezpieczyć dłonie za pomocą rękawiczek lateksowych.

Papka poznańska

W tym przypadku będą potrzebne nam obrane ziemniaki. Należy je zetrzeć na tarce, a następnie dodajemy kwasek cytrynowy, czy też sok z cytryny. Efektem końcowym powinna być jednolita i nieco gęstawa masa. Całość przepuszczamy przez sitko. Wszystko po to, aby pozbyć się nadmiaru wody. Dopiero wtedy papka będzie nadawała się do czyszczenia powierzchni.

Przygotowaną miksturę rozprowadzamy na czyszczonym obszarze i pozostawiamy na kilka lub kilkanaście minut. Powinna utworzyć się zaschnięta skorupa. Po upływie określonego czasu przemywamy przedmiot ciepłą wodą. Dodatkowo możemy przemyć go wacikiem nasączonym spirytusem.

Do konserwacji zabytków wykorzystuje się także myjki parowe. Z pewnością do czyszczenia mosiądzu mogą być optymalnym rozwiązaniem.

Opracowano: https://antyki24.pl/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *