Czyszczenie i pielęgnacja mebli tapicerowanych od podstaw

12 listopada 2019

Wiele osób zastanawia się, jak czyścić meble tapicerowane. Ważne jest to, aby stosować się do kilku podstawowych zasad. Tylko wtedy materiał przez długi czas będzie prezentował się nienagannie. Nie zapominajmy, że niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do trwałego uszkodzenia materiału. Z pewnością należy zrezygnować z środków o agresywnym działaniu, czy też niektórych akcesoriów m.in. szczotek z ostrym włosiem.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Stylowe meble tapicerowane nie należy eksponować na czynniki, które mogłyby obniżyć ich trwałość. Pamiętajmy, że niektórych zabrudzeń (np. plam po czerwonym winie) raczej nie wyeliminujemy domowymi sposobami. W takiej sytuacji musimy zwykle skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem. Jest to jednak dodatkowy koszt. Trzeba również wspomnieć o ryzyku – nigdy nie mamy pewności, czy zabieg zostanie właściwie przeprowadzony.

Mebli tapicerowanych nie eksponujmy na słońce. Rozważnie aranżujmy więc pomieszczenia znajdujące się po stronie południowej. Intensywne promieniowanie słoneczne może sprawić, że materiał wyblaknie i przestanie prezentować się atrakcyjnie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie uda nam się przywrócić jego oryginalnego wyglądu. Uważajmy również na grzejniki, kominki, czy też inne źródła ciepła. Nie każdy wie, że w okresie grzewczym to właśnie one gromadzą największą ilość kurzu. Jeśli sofa lub fotel będzie znajdować się w bliskiej odległości, to z pewnością materiał pochłonie sporą ilość zanieczyszczeń.

Systematyczne odkurzanie

Mogłoby się wydawać, że meble tapicerowane czyści się wtedy, gdy noszą one wyraźne ślady zabrudzenia. Nic bardziej mylnego! Duże znaczenie ma tutaj systematyczność. Najlepiej odkurzać jest materiał raz w tygodniu. Dzięki temu unikniemy grubej warstwy zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że im więcej brudu, tym dłużej będzie trwać czyszczenie. Warto wspomnieć, że do odkurzania należy stosować specjalną końcówkę, która przeznaczona jest do mebli. Jeśli jej nie posiadajmy, to wykorzystajmy samą rurę. Najważniejsze jest to, aby meble tapicerowane oczyszczać delikatnie i ostrożnie.

Sprawdź firmy sprzedające odkurzacze

Na rynku znajdziemy również specjalne płyny do prania tapicerki meblowej. Będziemy potrzebować również gąbki, która jest do tego przeznaczona. Oczywiście prania na mokro nie należy przeprowadzać zbyt często. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że materiał dość długo schnie. Ponadto podczas prania jest on szczególnie narażony na odkształcenia.

Delikatne odplamianie

Mogłoby się wydawać, że plama na tapicerowanych meblach jest ogromnym problemem. Wiele zależy od tego, czym jest ona wywołana. W zdecydowanej większości przypadków możemy zabrudzenie usunąć samodzielnie. Nie zapominajmy jednak, że nie należy robić tego „na siłę”. Odpuśćmy sobie szorowanie, które mogłoby wywołać wiele szkód. Zamiast tego wykorzystajmy domowe metody, które cechują się wysoką skutecznością. Ponadto są one bezinwazyjne, a więc ryzyko popełnienia błędu znajduje się na bardzo niskim poziomie. Kolejnym plusem jest to, że takie czyszczenie jest tanie.

Do tłustych plam znajdziemy „rozpuszczalniki”, które zwykle należy pozostawić na powierzchni mebla przez określony czas. Rozlaną herbatę warto spróbować usunąć za pomocą proszku do prania oraz wilgotnej ściereczki. Jeśli chodzi o kawę, czy też wino pomocny może okazać się kwasek cytrynowy. Nie zapominajmy, że śladów krwi nie należy zapierać w tradycyjny sposób. Tylko zimna woda nie sprawi, że plama zwiększy swój rozmiar. Wiadomym jest, że nie z każdą plamą poradzimy sobie samodzielnie. W takim przypadku należy zgłosić się do fachowców, którzy zastosują maszyny piorące.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *