Jak oczyścić podłogę w garażu? Sprawdzamy!

1 października 2019

Każdy garaż jest miejscem specyficznym. I choć jest on jak najbardziej praktycznym i funkcjonalnym elementem każdego gospodarstwa domowego, to nie brakuje w nim wielu różnych zabrudzeń. Te z kolei odkładają się na powierzchni podłogi i – niestety – muszą być z biegiem czasu usuwane.

Bagatelizowane tego problemu, może znacznie zmniejszyć trwałość danego podłoża i – w konsekwencji – narazić użytkownika na zwiększone koszty. Jak zatem oczyścić podłoże w garażu?

Po pierwsze – przygotowanie podłogi

Podłoga garażu musi być odpowiednio przygotowana do czyszczenia. Należy z niej usunąć wszelkie luźne elementy, które mogłyby przeszkadzać nam w jej uporządkowywaniu. Zadbajmy o to, by na jej powierzchni znajdowało się możliwie jak najmniej przedmiotów. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy pomyśleć o ich przeniesieniu do szafek lub na regały.

Nie możemy też zapominać o ścianach garażu, które powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Optymalnym rozwiązaniem jest pokrycie ich (do wysokości 1 metra nad powierzchnią podłogi) warstwą folii. W ten sposób zabezpieczymy przed działaniem wilgoci wszystkie wrażliwe przestrzenie (np. gniazdka, strukturę tynków itd.). Na koniec warto pozamiatać podłoże, dzięki czemu usuniemy z niego brud i kurz.

Po drugie – warto czyścić z głową

Gdy już wszystkie prace przygotowawcze zostaną zakończone, należy rozpocząć proces czyszczenia. Pamiętajmy, że najpierw usuwamy plamy z oleju, lub smaru, które mogły powstać np. podczas przenoszenia poszczególnych przedmiotów. Potem zabieramy się za czyszczenie plam z rdzy. Co ciekawe, w ich przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie octu.

Niektórzy twierdzą, że równie dobrze można skorzystać z soku z cytryny, ale metoda ta jest niestety mniej skuteczna i nie sprawdza się w przypadku wszystkich zabrudzeń. Opcjonalnie można też skorzystać z innych, alternatywnych rozwiązań (środki do usuwania rdzy, dedykowane kwasy itd.).

Po trzecie – jak czyścić wyjątkowo uporczywe plamy?

Usuwanie zabrudzeń z podłogi w garażu nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Niektóre z plam można jednak usunąć za pośrednictwem dobrze wszystkim znanego… żwirku dla kotów. Ma on silnie chłonne właściwości, co oznacza, że można nim obsypać daną plamę i poczekać dzień lub dwa, aż zostanie ona częściowo wchłonięta. Jeśli proces ten nie przyniesie żadnych rezultatów, można go powtórzyć z nowym żwirkiem.

Do czyszczenia podłóg garażowych maszyny czyszczące można wykorzystywać, ale zaleca się, by robić to zwłaszcza w przypadku nawierzchni epoksydowych.

maszyny czyszczące

Powierzchnie betonowe mają np. bardzo wysoką chłonność, co oznacza, że maszynowe usunięcie niektórych plam i tak będzie niemożliwe. Niemniej stosowanie ich w obrębie dużych garaży, z pewnością jest opłacalne.

Podsumowanie

Podłoga w garażu to przestrzeń wyjątkowo trudna w czyszczeniu. Problemem jest nie tylko jego specyficzna konstrukcja i utrudniony dostęp do poszczególnych miejsc, ale też rodzaj pojawiających się w nim zabrudzeń. Niemniej, można – o ile to możliwe – alternatywnie zastosować maszyny czyszczące.

Czytaj także: 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak opinii)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *