Jaka maszyna do czyszczenia drewnianej podłogi sportowej?

17 września 2019

Trudno uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę sportową na brudnej podłodze. Problemem nie są tu oczywiście względy estetyczne, lecz bezpieczeństwo jej użytkowania. Standardowo podłogi do zastosowań sportowych są projektowane tak, by maksymalnie zwiększyć ich przyczepność. Niestety brud – często w postaci błota, lub piasku – może ją zmniejszyć, narażając ćwiczących na ryzyko wypadku bądź kontuzji.

Jak zatem doczyścić taką podłogę wykonaną z parkietu? Najlepszym rozwiązaniem pozostaje częściowo zautomatyzowany sprzęt, który będzie łatwy w obsłudze, niezależny i przede wszystkim wydajny. No i jeszcze jedno: urządzenie czyszczące nie może zbyt intensywnie oddziaływać na podłogę, by nie doprowadzić (po wielu cyklach szorowania) do jej uszkodzenia.

Mycie podłóg – kontrowersje i zagrożenia

Największym „przeciwnikiem” maszyny do mycia podłóg sportowych nie jest brud, bądź niewykwalifikowany pracownik. Największym wrogiem jest tutaj czas, który w szczególny sposób odcisnął swoje piętno właśnie na starych, drewnianych parkietach sportowych.

Przykładowo, przez całe dziesięciolecia uważano, że drewnianych podłóg nie należy myć. Oczywiście pomijamy tu różnicę pomiędzy zalewaniem wszystkiego wodą, a delikatnym myciem zwilżonym mopem. Zwykłe przetarcie podłogi za pomocą wilgotnego mopa nie wyrządzi krzywdy jej strukturze, a wręcz przeciwnie – oczyści i odświeży parkiet, usuwając jednocześnie tak niebezpieczny dla sportowej podłogi brud.

podłoga sportowa wyczyszczona

Wielopłaszczyznowe oczyszczanie podłóg sportowych

Nawet najlepsza maszyna do czyszczenia podłogi sportowej nie odegra swej roli, jeśli nie zwiększymy jej efektywności poprzez szereg narzędzi pomocniczych. Jak wiemy, to właśnie brud jest największym zagrożeniem dla podłóg (nie tylko drewnianych). Najskuteczniejszą formą walki z nim jest… niedopuszczenie, by pojawił się on we wnętrzu sali gimnastycznej, bądź hali sportowej.

W tym celu stosuje się:

  • maty ochronne – ich zadaniem jest „wyłapywanie” brudu nanoszonego na obuwiu, dlatego powinny być one umieszczone nie tylko przed wejściem na halę, ale też przy wszystkich istotnych przejściach (szatnia, pomieszczenia pomocnicze itd.),
  • zmianę nawyków, polegającą przede wszystkim na ćwiczeniu w specjalnym obuwiu, a nie w butach w których chodzimy „po mieście”.

Jak to wcześniej bywało?

Zanim na rynku sprzętu do sprzątania podłóg (nie tylko sportowych) pojawiły się zautomatyzowane maszyny sprzątające, ich powierzchnię oczyszczało się za pomocą tradycyjnego mopa płaskiego, przeznaczonego do zamiatania. Oczywiście w przypadku podłóg drewnianych, które łatwo absorbują brud, stosowało się zamiennie delikatnie zwilżone ścierki (w tym z mikrofibry). Niestety, mało kto decydował się na takie rozwiązanie, co wiązało się z opisywanymi wcześniej nieporozumieniami dotyczącymi sprzątania starych, drewnianych podłóg.

Dawniej, w procesie czyszczenia sportowych podłóg wielkopowierzchniowych, należało zwracać szczególną uwagę na czystość mopa i wody w zbiorniku. Oczywiście czynność ta była dość absorbująca – częsta wymiana wody na tak dużej powierzchni nie tylko spowalniała proces sprzątania, ale też męczyła personel. I właśnie dlatego ktoś wpadł na pomysł, by standardowe wiadra i myjki zastąpić profesjonalnym, zautomatyzowanym sprzętem czyszczącym.

maszyna do czyszczenia podłogi sportowej

Maszyna do czyszczenia podłóg sportowych – korzyści i zagrożenia

O razu zaznaczamy: maszyna do czyszczenia podłogi sportowej nie jest rozwiązaniem bez wad. Jej stosowanie również może doprowadzić do uszkodzenia podłoża, zwłaszcza w przypadkach:

1. Zastosowania nieodpowiedniego pada – konstrukcja pada, czyli myjki, może być nieodpowiednia do konkretnego rodzaju sportowych nawierzchni. Jeśli ich kształt i zastosowane do ich budowy materiały, będą zbyt „agresywne”, ich użytkowanie najprawdopodobniej doprowadzi do zarysowania nawierzchni a nawet do jej zniszczenia.

2. Zastosowania sprzętu z nieodpowiednim odciągiem – każda maszyna do czyszczenia podłogi sportowej, powinna być wyposażona w specjalny odciąg, który szybko zbierze nadmiar wody. Dotyczy to zwłaszcza podłóg drewnianych, w przypadku których pozostawienie wody na dłużej może doprowadzić do jej wsiąknięcia i zniszczenia struktury podłoża.

Sprawdź firmy sprzedające automaty czyszczące

Mycie podłóg sportowych – jak powinno wyglądać?

Mając na uwadze wszystkie powyższe czynniki, uporządkujemy fakty i zastanówmy się, jak powinno wyglądać utrzymanie sportowej podłogi w czystości.

1. Mycie ręczne sprawdza się tylko w przypadku niewielkich powierzchni. Jeśli – teoretycznie – powierzchnia hali jest mniejsza niż 200 – 300 metrów kwadratowych, można do tego zadania zatrudnić pojedynczą osobę, wyposażoną w tradycyjny mop, wiadro itd. Nawiasem mówiąc, w przypadku małych hal rozwiązanie to jest zarówno korzystne finansowo, jak i bezpieczne dla samej podłogi.

2. Myjąc podłogę w hali sportowej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na określony harmonogram prac:

  • czyszczenie podłogi w halach i salach gimnastycznych, powinno mieć miejsce każdego ranka i wieczorem – tuż po ostatnim treningu,
  • czyścić należy nie tylko samą podłogę, równie ważne jest częste oczyszczanie (wymienianie) wycieraczek podłogowych,
  • bardzo ważne jest wypracowanie sobie pewnego nawyku czyszczenia, niezależnie od stopnia eksploatacji sali sportowej,
  • należy pamiętać o okresowej konserwacji podłóg sportowych (zwłaszcza, jeśli są wykonane z drewna); optymalnie taka konserwacja powinna mieć miejsce raz do roku, w praktyce często się ją pomija, głównie ze względów finansowych.

3. Częstotliwość mycia podłóg sportowych jest zależna od ilości zalegającego w danym obiekcie kurzu. Jeśli pojawia się on w obrębie krokwi, lamp oświetleniowych, bądź konstrukcji dachowej, liczba cyklów mycia powinna być zwiększona. Nie należy również zapominać o przewietrzeniu wnętrza.

Specyfikacja maszyn czyszczących – czym czyścić podłogę sportową?

Wiemy już, jak często należy myć podłogę w hali sportowej. Wiemy też, jakie korzyści i zagrożenia niesie ten proces. Wreszcie poznaliśmy optymalne rozwiązania, które ułatwią i przyspieszą efektywne czyszczenie sportowej nawierzchni. Przejdźmy zatem do konkretów i zastanówmy się, jakie parametry i funkcje, powinna posiadać idealna maszyna do czyszczenia tego typu podłoża.

1. Każda maszyna do czyszczenia podłogi sportowej powinna posiadać zasilanie bateryjne, lub bateryjno – sieciowe. Cecha ta wynika przede wszystkim ze specyfiki sal gimnastycznych i hal sportowych, w których gniazdka elektryczne są zwykle rzadkością. Oczywiście przedkłada się to na wzrost masy urządzenia, ale trzeba pamiętać, że tego typu obiekty, są – od strony konstrukcyjnej – najczęściej budynkami jednokondygnacyjnymi. Mówiąc o sprzęcie zasilanym akumulatorami, mamy oczywiście na myśli akumulatory żelowe, cechujące się stabilną charakterystyką prądu zasilania i bardzo dużą pojemnością.

2. Nowoczesny interfejs – to kolejna cecha maszyny czyszczącej, która decyduje o wygodzie jej stosowania w tak specyficznych warunkach. Najlepiej, jeśli opiera się na sygnalizacyjnych diodach LED, które informują operatora o poziomie wody w zbiorniku, ilości detergentu, bądź poziomie naładowania baterii. Uwaga: w maszynach czyszczących przeznaczonych do hal sportowych, nie warto stosować urządzeń z dedykowanymi wyświetlaczami LED. Zużywają one po prostu zbyt dużo energii, ograniczając zasięg pracy maszyny.

3. Dobra maszyna do czyszczenia podłogi sportowej musi mieć odpowiednią wydajność. Parametr ten oblicza się na podstawie liczby metrów kwadratowych powierzchni (w tym przypadku hali), którą w ciągu godziny może oczyścić dana maszyna. Dobry sprzęt wykorzystywany w tym celu powinien oczyścić w takim czasie od 1600 – 1800 (i więcej) metrów kwadratowych powierzchni.

4. Pojemność poszczególnych zbiorników to kolejny czynnik, który decyduje o przydatności wyboru określonej maszyny. W przypadku urządzeń do czyszczenia dużych przestrzeni do zastosowań sportowych, zaleca się, by parametr ten wahał się w okolicach co najmniej 20 – 25 litrów. W klasycznej maszynie do czyszczenia znajdują się dwa odosobnione pojemniki: na wodę czystą i brudną. Ten drugi powinien być nieco mniejszy od pierwszego. Głównie dlatego, że część wody z maszyny pozostaje na podłodze.

5. Jeśli zależy nam na naprawdę rozbudowanym i zaawansowanym technicznie sprzęcie, przeznaczonym do czyszczenia bardzo dużych powierzchni, można rozważyć zakup maszyn z własnym napędem.

Charakteryzują się one przede wszystkim:

  • Lekkością pracy – dzięki zabudowanym układom napędowym (zwykle o mocy 150 W), urządzenie – mimo swego ciężaru – jest bardzo proste w obsłudze. Rolą tegoż układu nie jest samodzielna praca, lecz wsparcie operatora.
  • Bardzo dużą pojemnością zbiorników – duże maszyny z własnym napędem posiadają również bardzo duże zbiorniki. Ich pojemność jest z reguły nawet trzykrotnie większa niż w maszynach bez napędu, co oznacza, że oscyluje ona w granicach 60 – 65 litrów.
  • Wydajnością pracy – duże maszyny do czyszczenia podłóg wyróżniają się doskonałą wydajnością, która oscyluje w granicach od 2 000 do nawet 2 500 metrów kwadratowych powierzchni w przeciągu godziny.

6. Prostota obsługi to kolejny, ważny czynnik, decydujący o sensowności zakupu określonego sprzętu. Na podstawie wielu przeprowadzonych analiz można dojść do wniosku, że największy wpływ na wydajność pracy maszyny do czyszczenia ma… tempo wymiany wody i poszczególnych komponentów urządzenia. Dlatego najnowocześniejsze maszyny czyszczące, wyposażone są w specjalne systemy umożliwiające szybką wymianę szczotek, wody a nawet ssaw, czy akumulatorów.

7. Tryb ECO to funkcja, w którą obowiązkowo powinien być wyposażony każdy sprzęt czyszczący, wykorzystywany w czyszczeniu podłóg sportowych. Funkcja ta oznacza zdolność urządzenia do efektywnej redukcji ilości emitowanego detergentu, który – w przypadku podłóg sportowych – nie jest tak niezbędny, jak np. podczas prania dywanów.

Podsumowanie

Dobra maszyna do czyszczenia podłogi sportowej to sprzęt, który nie tylko usuwa zabrudzenia, ale też chroni daną nawierzchnię przed uszkodzeniem. Reasumując, wybór odpowiedniego urządzenia czyszczącego podłogi nie jest tylko kwestią pieniędzy, ale też wypadkową umiejętności planowania, myślenia ekonomicznego i własnych oczekiwań.

Jeżeli zastanawiasz się, jaką maszynę do czyszczenia podłogi sportowej wybrać – to zgłoś się do Pana Roberta z firmy Multi-matic.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *