Mycie podłóg i dezynfekcja powierzchni w szpitalu – jakie maszyny i sprzęt?

23 września 2019

Utrzymanie czystości w szpitalu jest szczególnie ważne ze względu na możliwość występowania chorobotwórczych drobnoustrojów. Podstawą okazuje się dokładne sprzątnięcie powierzchni podłóg i to nie tylko z typowych zanieczyszczeń związanych z codziennym użytkowaniem. Ważne jest również usunięcie rozwijających się patogenów bakterii beztlenowych czy gronkowca złocistego. Mycie i dezynfekcja podłóg w szpitalu wymaga zatem zastosowania efektywnych metod czyszczących.

Zabiegi czyszczące w szpitalach

Prawidłowy sposób sprzątania w szpitalach ma kluczowe znaczenie w kontekście zapobiegania rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów wywołujących różnego typu zakażenia. Dlatego nie można ograniczać się do czynności polegających na usunięciu widocznych śladów piasku, zabrudzeń czy zatłuszczeń. Konieczne jest również wyeliminowanie z podłóg wszelkiego typu substancji biologicznie albo chemicznie czynnych. Chodzi tutaj zwłaszcza o krew, chemikalia czy materiały radioaktywne. Efektywne zabiegi czyszczące powinny też obejmować sterylizację, czyli usuwanie patogenów.

Trudno byłoby to osiągnąć poprzez wykorzystanie tradycyjnych metod i środków czyszczących. Mopy same stają się przecież siedliskiem bakterii i nawet silne środki chemiczne oraz dezynfekujące mogą nie wystarczyć. Należy też zwrócić uwagę na rosnącą lekooporność, która sprawia, że skuteczne mycie i dezynfekcja podłóg w szpitalu wymaga szukania innowacyjnych sposobów na pozbycie się patogenów. Doskonale w tej roli sprawdzają się w pełni automatyczne systemy czyszczące, a także urządzenia parowe umożliwiające dokładne czyszczenie mniejszych powierzchni i trudno dostępnych.

Warto podkreślić, że harmonogram prac związanych z utrzymaniem higieny w szpitalach dostosowuje się do konkretnej lokalizacji i związanego z tym ryzyka klinicznego. Znaczenie ma nie tylko rodzaj powierzchni, ale również intensywność ruchu oraz rotacja pacjentów. Podstawę planu zapobiegania rozprzestrzenianiu się patogenów stanowi codzienne precyzyjne czyszczenie oraz odkażenie zarówno samych podłóg, jak i miejsc często wykorzystywanych oraz dotykanych dłońmi, jak umywalki, poręcze czy sanitariaty.

W zależności od potrzeb, ale również standardowych bądź epidemiologicznych sytuacji, zabiegi czyszczące i dezynfekujące przeprowadza się w określonych jednostkach czasowych. Niektóre elementy wymagają nawet kilkukrotnego czyszczenia w ciągu dnia. Niezbędne są oczywiście zabiegi higieniczno-odkażające o charakterze doraźnym. Tak się dzieje po wypisie pacjenta czy też w przypadku rozlania jakiejś substancji. Każdy szpital ma opracowaną pisemną instrukcję prac czyszczących.

Nowoczesne maszyny do mycia i dezynfekcji podłóg w szpitalach

Jak już wcześniej wspomniano, tradycyjne metody czyszczenia nie gwarantują takiej efektywności jak specjalne maszyny do mycia podłóg, czyli automaty szorująco-zbierające, jak Nilfisk SC 401.

nilfisk sc401

Optymalnym rozwiązaniem do tego celu będzie również Viper AS5160T.

viper 5160t

Można je wykorzystać nie tylko do mycia powierzchni gładkich, ale i chropowatych, ponieważ wyposażone są w różne końcówki czyszczące, jak pady i szczotki. Zaawansowane technologicznie maszyny szorująco-zbierające pozwalają na bezproblemowe usuwanie fizycznych zabrudzeń. Łatwo zmyć wszelkiego typu plamy, rozlane substancje czy zatłuszczenia, a także zebrać z podłogi piasek.

Co ważne, maszyny te mają konstrukcję umożliwiającą jednoczesne mycie i suszenie podłogi.

To ważna zaleta – przecież w szpitalach często przebywają osoby starsze albo mające problem z chodzeniem, które mogłyby poślizgnąć się na mokrej nawierzchni i upaść.

Dzięki wykorzystaniu automatycznych maszyn szorująco-zbierających podłoga staje się nie tylko sterylnie czysta, ale i sucha. Urządzenia te charakteryzują się nieskomplikowaną obsługą, nie trzeba też zastanawiać się nad tym, ile detergentu zastosować. Odpowiednio zaprogramowana maszyna sama dozuje jego odpowiednią ilość. Automaty szorująco-zbierające to zatem szybki i skuteczny sposób na czyste, dobrze zdezynfekowane podłogi.

Sprawdź firmy sprzedające automaty czyszczące

Maszyny stosowane do konserwacji podłogi w szpitalach

Oprócz zabiegów stricte czyszczących konieczna jest również konserwacja podłóg. Dzięki temu przedłuża się czas użytkowania wykładzin, które wtedy tak szybko się nie zużywają. Co więcej, trudniej też osiada na nich brud, więc zdecydowanie łatwiej je czyścić. Niezawodne, bardzo wydajne, wytrzymałe i zarazem wygodne w użyciu są froterki do podłóg Viper np. model Viper DR1500H.

viper dr1500h

Dobra będzie jednotarczowa polerka Nilfisk BU 500.

nilfiks bu500

Efektywna dekontaminacja i sterylizacja powierzchni szpitalnych

Mycie i dezynfekcja podłóg w szpitalu to podstawa, jednak zabiegi higieniczne nie mogą się do tych czynności ograniczać. Oprócz podłóg konieczne jest mycie ścian, schodów czy poręczy. Należy podkreślić, że sterylnej czystości wymagają wszystkie pomieszczenia, a więc nie tylko sale chorych, ale również sale zabiegowe i chirurgiczne, pokoje lekarzy, pomieszczenia administracji szpitala, zaplecze kuchenne czy pomieszczenia magazynowe.

Szczególnej troski wymaga też utrzymanie higieny w łazienkach i toaletach szpitalnych. Osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości muszą zadbać ponadto o dokładne czyszczenie łóżek szpitalnych, w tym materacy i ram czy szafek stojących w salach przeznaczonych dla osób chorych. Nie wolno oczywiście pomijać powierzchni często dotykanych jak wyłączniki światła, klamki, telefony, przyciski przywołujące pielęgniarki i krany.

Do utrzymania sterylnej czystości stosuje się urządzenia wytwarzające ozon lub nadtlenek wodoru, a także lampy ultrafioletowe oraz profesjonalne parownice. Te ostatnie urządzenia pozwalają na wykorzystanie pary wodnej do mycia. Naturalne czyszczenie parą ma dość długą tradycję. Często w ten sposób sterylizuje się narzędzia chirurgiczne. Jednak coraz chętniej stosuje się małe i poręczne myjki parowe do precyzyjnego czyszczenia wyżej wymienionych powierzchni. To świetna alternatywa do mycia ręcznego.

Takie parownice, jak Evo 304 WATER zapewniają efektywną pracę, a to dzięki doskonałym parametrom, a zwłaszcza odpowiedniemu poziomowi wytwarzanego ciśnienia i wysokiej temperaturze.

evo 304 water

Dobra będzie również myjka parowa Gal 8 bar Tecnovap.

myjka parowa gal 8 bar

Jak widać utrzymanie sterylnej czystości w szpitalach jest wyjątkowo skuteczne i bezproblemowe, jeżeli stosuje się nowoczesne urządzenia do mycia i dezynfekcji.

Sprawdź firmy sprzedające myjki parowe
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *