Odkurzacz parowy – jak dobrze wybrać? [PORADNIK]

16 września 2019

W dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnym technologiom sprzątanie mieszkania, biura czy hotelu za pomocą zwykłego odkurzacza powoli odchodzi do lamusa. Na rynku pojawiają się zaawansowane urządzenia, których działanie polega nie tylko na zebraniu okruchów z dywanu i drobnego pyłu. Do takich sprzętów można zaliczyć na przykład profesjonalny odkurzacz parowy, dzięki któremu można nie tylko błyskawicznie wyczyścić płytki i panele, ale również dokładnie wyprać dywan i wykładziny.

Jaki odkurzacz parowy będzie dobry?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej kilka różnych modeli do wyboru, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi. Jeżeli chodzi o sam model pracy, to możemy oczywiście wyróżnić odkurzacze przenośne i podłogowe. Jak łatwo się domyślić oba urządzenia różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem i kształtem.

Mobilne odkurzacze parowe przypominają tak naprawdę niewielką tubę, dzięki której można w wygodny sposób oczyścić niewielkie powierzchnie. Urządzenia tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby bez żadnego większego problemu można było dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków. Przenośne odkurzacze parowe doskonale nadają się między innymi do usuwania brudu z rolet i karniszy. Do czyszczenia większych powierzchni przeznaczone są z kolei urządzenia podłogowe, które do złudzenia przypominają klasyczne odkurzacze. Warto rozejrzeć się za modelami na kółkach, dzięki czemu łatwiej będzie przenosić je z jednego pokoju do drugiego.

odkurzacz parowy

Zbiornik ma znaczenie

W przypadku odkurzaczy parowych jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście ich zbiornik na wodę. W dużej mierze to właśnie dzięki temu elementowi czyszczenia nawet bardzo dużych zabrudzeń jest niezwykle skuteczne. Warto zwrócić uwagę na objętość zbiornika wody. Jak powszechnie wiadomo, im mniej płynu znajdować będzie się w zbiorniku, tym oczywiście częściej trzeba będzie robić przerwy przy sprzątaniu.

Jeżeli chodzi o mobilne odkurzacze parowe, to wyposażone są one przeważnie w pojemniki o maksymalnej objętości od 0,175 litrów do 2,5 litrów. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że w przypadku mobilnych odkurzaczy parowych, większy ciężar może znacząco odbić się na komforcie pracy.

Parowe odkurzacze podłogowe wyposażone są w zdecydowanie większe pojemniki.

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej modele z pojemnikami od 1 litra do 5 litrów. Warto wspomnieć także i o tym, że najlepsze odkurzacze parowe wyposażone są w dwudzielne zbiorniki. W modelach tych można na bieżąco dolewać wodę, nawet gdy sprzęt pracuje. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się w myjniach samochodowych albo w przypadku profesjonalnych firm sprzątających.

Jaka moc urządzenia?

Kolejnym bardzo ważnym parametrem przy wyborze odkurzacza parowego jest jego maksymalna moc. W dużym skrócie mówiąc, to właśnie ten parametr determinuje efektywność i jakość pracy danego urządzenia. Na półkach sklepowych można znaleźć odkurzacze parowe o sile od 1300 W do 2300 W. Im wyższa moc, tym oczywiście odkurzacz jest w stanie szybciej wygenerować parę wodną.

Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można zaoszczędzić sporo cennego czasu na sprzątaniu. Najlepsze odkurzacze parowe są gotowe do użytku nawet po 15 sekundach. W przypadku najtańszych modeli, niestety niekiedy trzeba odczekać nawet 10 minut.

Sprawdź firmy sprzedające odkurzacze

Jakie ciśnienie odkurzacza parowego?

Wybierając nowy odkurzacz parowy nie można zapominać również o ciśnieniu, które wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Godne uwagi są urządzenia, które wyposażone są w specjalny regulator. To właśnie dzięki niemu można idealnie dostosować moc pary do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Większość odkurzaczy parowych dostępnych na rynku oferuje ciśnienie na poziomie 2-8 barów. W domowych warunkach doskonale sprawdzą się 3 barowe odkurzacze. Jest to najbezpieczniejsza moc dla delikatnych dywanów i wykładzin. Jeżeli producent nie podaje ciśnienia swojego urządzenia, to należy zachować szczególną ostrożność.

Końcówki

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zwracać uwagę także na dołączone końcówki, dzięki którym można maksymalnie zwiększyć wydajność pracy. Najczęściej wykorzystywana będzie oczywiście dysza podłogowa, dzięki której będzie można poradzić sobie z płaskimi i poziomymi powierzchniami. Przydać mogą się także dodatkowe nakładki z wbudowaną szczoteczką albo nakładki, które zakończone są ściereczką Frotte. Dzięki odpowiednio dopasowanym końcówkom będzie można zaoszczędzić sporo cennego czasu i poradzić sobie nawet z największymi plamami.

Jaka cena odkurzacza parowego?

Dla większości użytkowników bardzo ważną rolę odgrywa również cena samego sprzętu. Jak wspomniano powyżej odkurzacze AGD dostępne są w wielu wersjach, dlatego też ceny są naprawdę bardzo różne. Wartość danego sprzętu zależy przede wszystkim od jego mocy oraz od marki. Niewielkie odkurzacze parowe o standardowych funkcjach można kupić już od 200zł. Profesjonalne odkurzacze parowe dla firm sprzątających, które pracować będą nawet przez kilkanaście godzin, to wydatek nawet ponad 2000 zł. Osoby, które nie wiedzą jak wybrać odkurzacz parowy, powinny skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy albo poszukać opinii w internecie o wybranych sprzętach.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *