Odkurzacz piorący vs odkurzacz parowy. Która maszyna wygrywa? Porównanie

18 września 2019

Sprzątanie bez użycia środków chemicznych jest jak najbardziej możliwe. Precyzyjne i łagodne czyszczenie różnorodnych powierzchni zapewniają nowoczesne maszyny parowe. Na rynku dostępne są również odkurzacze piorące, dzięki którym można pozbyć się nawet bardzo uporczywych plam. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym różnią się oba urządzenia, jakie są ich zalety i przy jakich pracach warto skorzystać z ich pomocy.

Czym charakteryzuje się odkurzacz parowy?

Jak sama nazwa wskazuje odkurzacze parowe opierają się w dużej mierze na drogocennych właściwościach pary wodnej, która doskonale radzi sobie nawet z bardzo dużymi plamami. Para wodna pod dużym ciśnieniem bez żadnego większego problemu absorbuje wszelkie zabrudzenia, dlatego też producenci urządzeń czyszczących coraz częściej w swoim sprzęcie korzystają z tego rozwiązania.

Pamiętać należy również i o tym, że strumień pary wodnej zabija zarazki, roztocza i wszelkie alergeny. Po profesjonalne odkurzacze parowe powinny więc sięgnąć te osoby, które chcą nie tylko dokładnie wyczyścić, ale również zdezynfekować czyszczone powierzchnie. Sprzęt tego typu nie sprawdzi się jedynie w przypadku powierzchni wrażliwych na działanie wysokich temperatur.

odkurzacz parowy

Odkurzacz piorący – co warto wiedzieć?

Odkurzacze piorące oprócz podstawowej funkcji odkurzania posiadają również przydatną funkcję prania. Konstrukcja tych urządzeń jest bardzo podobna do popularnych odkurzaczy z filtrem wodnym.

Profesjonalne odkurzacze piorące wyposażone są jednak w dodatkowy zbiornik, który przeznaczony jest na czystą wodę i specjalny środek czyszczący.

Odkurzacze piorące doskonale sprawdzą się na przykład przy czyszczeniu wykładziny, dywanów albo mebli tapicerowanych.

odkurzacz piorący

Warto wspomnieć również i o tym, że podczas prania także można pozbyć się alergenów i niebezpiecznych dla naszego zdrowia zarazków.

Budowa odkurzacza piorącego na przykładzie modelu Bissel Big Green.

budowa odkurzacza piorącego

Odkurzacz piorący a odkurzacz parowy – jakie zalety i wady?

Największą zaletą odkurzaczy parowych jest oczywiście ich olbrzymia uniwersalność. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że potencjał pary wodnej można śmiało wykorzystać przy wielu różnych pracach czyszcząco-myjąco-dezynfekujących. To właśnie z powodu dużej funkcjonalności odkurzacze parowe są tak często wybierane przez profesjonalne firmy sprzątające i firmy oferujące autodetailing.

Zobacz także: Firma sprzątająca – jaki sprzęt?

Sprzęt tego typu doskonale sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w szpitalu, hotelu albo restauracji. Para wodna doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba spełnienia bardzo restrykcyjnych norm dotyczących utrzymania czystości. Odkurzanie parą wodną jest w chwili obecnej jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się alergenów, dlatego też po sprzęt tego typu powinny sięgnąć osoby ze skłonnościami do alergii. Urządzenia o niewielkiej mocy można kupić już za kilkaset złotych. Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane odkurzacze parowe, to trzeba wyłożyć na nie nawet kilka tysięcy złotych.

Odkurzacze piorące w dużej mierze opierają się na detergentach, dzięki którym można szybko pozbyć się zabrudzeń. W dzisiejszych czasach odkurzacze piorące wykorzystywane są przede wszystkim do czyszczenia dywanów, sof, foteli, wykładzin i chodników. Jeżeli weźmie się pod uwagę powyżej opisane odkurzacze parowe, to piorące modele zdecydowanie gorzej radzą sobie z czyszczeniem drewnianych paneli.

Największą wadą odkurzaczy piorących jest oczywiście konieczność dokupywania specjalistycznych detergentów.

Nie można zapominać również i o tym, że sam odkurzacz wymaga systematycznego czyszczenia. Dla wielu osób wadą może okazać się również dodatkowy zbiornik na wodę, który znacząco zwiększa wagę urządzenia. Jeżeli chodzi o ceny, to są one porównywalne do odkurzaczy parowych. Największym atutem odkurzaczy piorących jest z kolei możliwość regulacji trybu działania. Oznacza to, że można wybrane powierzchnie czyścić nie tylko na sucho, ale również na mokro.

Co lepsze – odkurzacz piorący czy parowy?

Oba urządzenia mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. Dzięki obydwu urządzeniom można przyśpieszyć i ułatwić sobie czyszczenie zabrudzeń. Porządny sprzęt od renomowanego producenta nie należy jednak do najtańszych wydatków, dlatego też warto dokładnie przemyśleć swój zakup.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że odkurzacze parowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w sezonie zimowym. Wynika to oczywiście z tego, że generują one mniej wilgoci, dzięki czemu czyszczone tkaniny szybciej wysychają.

Sprawdź firmy sprzedające odkurzacze

Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że lepsze efekty w czyszczeniu dywanów i wykładzin przynoszą właśnie profesjonalne odkurzacze piorące.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 - opinie, średnia opinia: 3,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *