Odkurzacze hotelowe – więcej niż profesjonalne maszyny!

7 września 2019

Osoby odpowiedzialne za zakup odkurzacza do hotelu często stają przed pokusą zakupu taniego sprzętu domowego. I choć rozwiązanie to jest na pierwszy rzut oka korzystne, to – z biegiem czasu – wiąże się z dodatkowymi i niepotrzebnymi kosztami. Zależność ta wynika przede wszystkim ze specyfiki technicznej tej grupy urządzeń. Są one po prostu znacznie mniej wytrzymałe od swoich „hotelowych” odpowiedników, zapewniając jednocześnie węższe spektrum funkcji i zastosowań.

Hotel – poligon w walce o czystą podłogę

Każdy, kto używa w domu swojego odkurzacza wie, że powinno się to robić mniej więcej raz, bądź dwa razy w tygodniu. Większość z nas nie gości codziennie u siebie dziesiątek osób, co oznacza, że poziom zabrudzenia jest relatywnie mniejszy, niż nawet w rzadko odwiedzanym, niewielkim hoteliku. Co więcej, funkcjonuje tu też zasada „nasz dom, nasze zwyczaje”. Nikt nie musi od nas wymagać ciągłego zapewnienia maksymalnej czystości i to na najwyższym poziomie.

odkurzacz hotelowy

W pomieszczeniach hotelowych jest zupełnie inaczej…

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odkurzana powierzchnia. Nawet jeśli dwa razy w tygodniu musimy czyścić 200 – metrowy dom, to nadal nijak się to ma do powierzchni nawet małych hoteli, która zwykle przekracza barierę 300 metrów kwadratowych. Oznacza to, że sam profesjonalizm wykonania to zbyt mało, by skutecznie oczyścić tak dużą powierzchnię (i to przez wiele miesięcy, lub nawet lat!).

Tu trzeba po prostu odkurzacza o wytrzymałej, solidnie zbudowanej konstrukcji, która zapewni nam bezawaryjną pracę sprzętu i jego wygodną obsługę.

Najważniejsze cechy odkurzacza hotelowego

Co rozumiemy przez „wytrzymałą, solidnie zbudowaną konstrukcję”? W gruncie rzeczy nie chodzi tu tylko o materiał wykonania, lecz o cały szereg parametrów i właściwości, które dany sprzęt winien posiadać.

1. Odpowiednio duża pojemność – odkurzacze hotelowe zwykle posiadają stosunkowo duże wymiary. Ma to związek z ich pojemnością, która obejmuje nie tylko worek (często są to konstrukcje bezworkowe), ale też pojemnik na wodę i środki czyszczące (jeśli ma to być odkurzacz piorący). Zasada jest prosta: im pojemniejszy odkurzacz, tym rzadziej będziemy go opróżniać.

2. Filtr HEPA – dziś jest to standard nawet w domach jednorodzinnych, aczkolwiek w odkurzaczach hotelowych po prostu musi się on znaleźć. Zapobiega on ponownemu wydostawaniu się małych pyłków na zewnątrz urządzenia, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w kontekście zapobiegania alergii u hotelowych gości.

3. Włącznik/wyłącznik – jego umiejscowienie nie powinno być przypadkowe. Najlepiej, jeśli da się go obsłużyć zarówno ręką, jak i nogą. Oczywiście oznacza to również znacznie bardziej wytrzymałą obudowę!

4. Hałas a w zasadzie jego niski poziom, to kolejna, bardzo ważna zresztą cecha każdego hotelowego odkurzacza. Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia oferujące funkcję ECO. Wiąże się ona z mniejszym zużyciem energii przez sprzęt, ale też z mniejszą emisją hałasu. Najlepiej dopracowane pod tym względem urządzenia, gwarantują spadek natężenia dźwięku aż o 5 decybeli. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście hoteli, w których za ścianą znajdują się goście. Zakłada się, że górna granica natężenia dźwięku dla typowego, hotelowego odkurzacza, nie powinna przekraczać 65 decybeli.

odkurzanie w pokoju hotelowym

5. Bądźmy realistami, to jaką klasę energetyczną będzie miał odkurzacz domowy, jest kwestią drugorzędną dla naszego budżetu. Niemniej odkurzacze hotelowe są znacznie bardziej eksploatowane i w ich przypadku efektywność i klasa energetyczna ma znacznie większe znaczenie. Załóżmy, że w naszym hotelu mamy odkurzacz o klasie energetycznej A++. Oznacza to, że zużywa on na rok zaledwie 14 kWh, zakładając, że odkurzamy nim 50 razy przestrzeń o powierzchni 90 metrów kwadratowych. Oczywiście w przypadku nawet małych hoteli przeliczniki te będą znacznie wyższe. Niemniej, będzie się to też wiązało z konkretną redukcją ponoszonych z tego tytułu kosztów.

6. Obudowa to najbardziej narażony na oddziaływania mechaniczne element odkurzacza. O ile wybierając odkurzacz do domu, stawiamy przede wszystkim na jego gustowny wygląd, to w przypadku hoteli nie warto kierować się tą zależnością. Regułą jest traktowanie przez pracowników odkurzaczy hotelowych jako „balastu”, który na dodatek nie jest ich własnością. Dlatego mało kto przejmuje się kolejną kolizją ze ścianą, czy też ciągnięciem urządzenia za przewód. Stąd pomysł, by coraz częściej stawiać na obudowy ze stali nierdzewnej. Nawiasem mówiąc, ich konstrukcje są praktycznie niezniszczalne.

7. Na klasę skuteczności odkurzania mało kto zwraca uwagę. Tymczasem jest to bardzo ważny parametr, który w zasadzie decyduje o przeznaczeniu odkurzacza. O ile klasyczny, domowy sprzęt nie musi spełniać wyjątkowo ostrych wymogów, to w przypadku odkurzaczy hotelowych jest już zupełnie inaczej. Urządzenia te powinny – na podłogach śliskich i twardych – wykazywać skuteczność na poziomie 95 procent (lub wyżej). Rzecz jasna na dywanach parametr ten będzie niższy, ale nadal powinien wynosić co najmniej 75 procent. Naturalnie wartość ta jest pewnym uśrednieniem, gdyż dywan dywanowi nie jest równy.

8. Mówiąc o przewodzie zasilającym, mamy na myśli przede wszystkim jego długość. Owszem, im dłuższy przewód, tym większy zasięg urządzenia, co oczywiście przedkłada się na szybszą i wydajniejszą pracę. Niemniej, przewód zasilający to również przewodnik dla prądu o napięciu 230 V.

Dlatego warto zwrócić uwagę na następujące parametry kabla:

  • podwójna izolacja, chroniąca przed porażeniem w newralgicznych miejscach,
  • wyprowadzony przewód ochronny (tzw. bolec),
  • grubsza izolacja w miejscu połączenia kabla z wtyczką i obudową odkurzacza.

Nie zapominajmy również o systemie automatycznie zwijającym kabel, który najczęściej aktywuje się po naciśnięciu wybranego przycisku na obudowie.

Sprawdź firmy sprzedające odkurzacze

Słów kilka o markach

Powyższy artykuł to zbiór założeń, którymi warto kierować się przy wyborze odkurzaczy hotelowych. Najlepiej spełniają je urządzenia dwóch, dobrze znanych na rynku, marek: Nilfisk i Viper. Pierwsza z nich opiera się głównie na produkcji najbardziej wyspecjalizowanych i profesjonalnych modeli, dostosowanych do potrzeb wymagających Klientów. Z kolei druga jest wiodącym producentem odkurzaczy ekonomicznych, które na dodatek można kupić za stosunkowo nieduże pieniądze.

jaki odkurzacz do hotelu

Podsumowując odkurzacze hotelowe w niczym (poza wyglądem) nie przypominają klasycznych urządzeń do domowych zastosowań. Dlatego wybierając taki sprzęt, nie warto kierować się ceną, lecz profesjonalnymi opiniami, wiedzą i własnym doświadczeniem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *