Maszyna parowa – zastosowania myjek parowych

23 września 2019

Myjki parowe już od co najmniej kilku lat podbijają serca Polaków. Rynek zgłasza coraz większy popyt na nie, dostrzegając ich skuteczność, innowacyjność i niezaprzeczalne walory ekologiczne. Najtańszą profesjonalną myjkę można kupić w cenie 1500 złotych. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, że wciąż mamy tu do czynienia ze sprzętem dla użytkowników domowych.

Bardziej wyspecjalizowany a – co za tym idzie – profesjonalny sprzęt, to rozbudowane myjki parowe, których zastosowanie jest znacznie bardziej złożone. W tej grupie znajdują się zarówno małe myjki, kupowane najchętniej przez niewielkie hotele, bądź restauracje, jak również zaawansowane, trójfazowe maszyny parowe wysokociśnieniowe wykorzystywane w przemyśle. Sprawdźmy zatem, jakie jest zastosowanie myjek parowych.

Zastosowania i przeznaczenie maszyn parowych

W poniższym zestawieniu przedstawiamy najpopularniejsze zastosowania maszyn parowych, począwszy od przemysłu spożywczego a kończąc na szeroko rozumianych usługach. Zaczynamy!

Sprawdź firmy sprzedające myjki parowe

1. Przemysł spożywczy

W tej gałęzi przemysłu dominacja maszyn parowych staje się powoli czymś oczywistym. Tradycyjne metody mycia zwyczajnie się tu nie sprawdzają – hektolitry ścieków to poważne wyzwanie dla każdej firmy, zwłaszcza w dobie dbałości o środowisko. Co ciekawe, w przemyśle spożywczym swoje zastosowanie znajdują głównie te maszyny parowe, które podczas pracy nie stosują detergentów.

Jest to związane przede wszystkim z wyśrubowanymi normami produkcji żywności (HACCP), w ramach których coraz częściej odchodzi się od tych skądinąd niebezpiecznych środków dezynfekujących. Prawdę mówiąc, zastosowanie pary wodnej jest w tym przypadku jedynym, sensownym rozwiązaniem. I właśnie dlatego, systemy te są ciągle ulepszane.

2. Przemysł maszynowy

To kolejna gałąź gospodarki, w której maszyny parowe cieszą się ogromną popularnością. Zjawisko to jest wymuszone przez specyfikę techniczną maszyn produkcyjnych. Większość z nich jest mało odporna na działanie wody, toteż zamiast niej stosuje się wyłącznie parę wodną. Z biegiem lat przemysł zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na maszyny bardzo dużej mocy. Przykładowo Tecnovap wypuścił ostatnio swoją innowacyjną maszynę parową o mocy 43 kW (!).

Rzecz jasna w przemyśle mechanicznym nie stosuje się wyłącznie „suchej pary”. Urządzenia odporne na działanie wilgoci czyści się kombinacją pary i gorącej wody. Nowa generacja maszyn (Steam Power) potrafi wygenerować parę o ciśnieniu 10 bar (180 stopni Celsjusza) i połączyć ją ze strumieniem wody o ciśnieniu 150 bar.

3. Hotelarstwo i branża gastronomiczna

W tych branżach maszyny parowe nie muszą posiadać aż tak dużej mocy, aczkolwiek i tak cieszą się dużą popularnością. Dlaczego? Jest to związane ze wzrostem oczekiwań Klientów, którzy coraz częściej chcą zamieszkać w pokojach zdezynfekowanych w najwyższym standardzie. Cóż, duża rotacja osób nie sprzyja utrzymaniu czystości a maszyny parowe są doskonałym rozwiązaniem tego problemu.

myjka parowa zastosowanie w hotelarstwie

Myjkami parowymi można myć okna, podłogi a nawet meble (w tym konstrukcje mało odporne na działanie wody). Za ich pomocą czyści się (dezynfekuje) materace, pościel a nawet glazurę, czy terakotę. Z kolei w gastronomii pomysł wykorzystania urządzeń parowych jest czymś naturalnym i – co najważniejsze – pozwala na skuteczne i szybko wyczyszczenie zaplecza kuchennego i sztućców.

4. Służba zdrowia

Maszyny parowe są wręcz niezastąpione w punktach służby zdrowia. Gwarantują one czystość i maksymalną dezynfekcję, którą trudno uzyskać nawet za pomocą silnych detergentów. Co więcej, zastosowanie myjek parowych znacznie zmniejsza zużycie wody, co – w kontekście szpitalnych oszczędności – ma szczególne znaczenie.

Zobacz poradnik: Mycie i dezynfekcja podłóg i powierzchni w szpitalu.

Z maszyn parowych coraz częściej korzystają szpitale, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej a nawet centralne sterylizatornie. Dużą popularnością cieszą się tu zwłaszcza tzw. mopy parowe, które można połączyć z parownicą i za ich pomocą efektywnie wyczyścić podłogę, lub inne powierzchnie płaskie.

5. Czyszczenie i zabezpieczanie zabytków

Maszyny parowe cieszą się ogromną popularnością również wśród podmiotów zajmujących się konserwacją zabytków. Para – dzięki swej specyfice – doskonale nadaje się do oczyszczania starych powłok malarskich i innych delikatnych powierzchni. Co więcej, jej właściwości bakteriobójcze również mają istotne znaczenie w kontekście zabezpieczania zabytków przez dalszym rozpadem.

myjka parowa zastosowanie w konserwacji zabytków

W procesie czyszczenia i zabezpieczania przedmiotów zabytkowych, niezwykle istotną rolę odgrywają urządzenia z wbudowanymi zbiornikami na detergent. Dzięki niemu usunięcie plam oleju, czy innych tłustych zabrudzeń, jest o wiele łatwiejsze. Maszyny te zwykle wyposażone są w szereg akcesoriów, wśród których szczególną rolę odgrywają lance i szczoteczki nylonowe (mała, duża, trójkątna). Myjki parowe sprawdzą się również do konserwacji i czyszczenia starych mebli antycznych.

6. Komercyjne usługi sprzątania

Firmy sprzątające już od wielu lat odkrywają potencjał czyszczenia parą. Widać to na przykładzie poziomu realizacji usług z zakresu czyszczenia biur, domów jednorodzinnych a nawet samochodów. Za pomocą pary wodnej emitowanej pod określonym ciśnieniem, można z łatwością oczyścić meble, tapicerkę a także dywan.

zastosowanie myjki parowej komercyjnie

Komercyjne usługi czyszczenia coraz częściej nastawione są na szybkość realizacji zlecenia. Czyszczenie za pomocą wody nie tylko wpływa na wzrost kosztów pracy (i zużycia mediów), ale też wiąże się z długim okresem schnięcia. W przypadku pary wodnej ten problem nie występuje. Wykazuje ona bowiem relatywnie niską wilgotność, dzięki której czas schnięcia jest skrócony do minimum.

Zobacz także: Firma sprzątająca – jaki sprzęt?

7. Transport

myjnie parowe na koleiMycie z wykorzystaniem pary wodnej znajduje swoje zastosowanie również w szeroko rozumianym transporcie publicznym. Mycie autobusów, pociągów a nawet tramwajów, czy samolotów z wykorzystaniem pary wodnej, to standard stosowany przez coraz większą grupę przewoźników.

Skąd taka duża popularność tego rozwiązania? Przede wszystkim stąd, że coraz więcej podmiotów zauważa konieczność skutecznego czyszczenia i dezynfekcji środków transportu publicznego.

Związane jest to z ogromną rotacją osób, które nie zawsze muszą tryskać zdrowiem. Poza tym nikt nie lubi podróżować w brudnym, lub źle zdezynfekowanym pociągu, lub autobusie.

8. Zastosowania domowe

Maszyny parowe (myjki) coraz częściej znajdują swoje zastosowanie w zwykłym gospodarstwie domowym. Zwłaszcza, że ta metoda czyszczenia wykazuje znacznie większą skuteczność, niż stosowanie klasycznych, ale i nie zawsze bezpiecznych detergentów.

W domu istnieje mnóstwo miejsc, w których skutecznie można wdrożyć tą metodę czyszczenia:

  • mycie okien,
  • mycie podłogi,
  • mycie mebli i elewacji (wewnętrznych, zewnętrznych),
  • mycie wyposażenia łazienek (dezynfekcja),
  • mycie powierzchni trudno dostępnych,
  • mycie i czyszczenie piekarnika parą wraz z usuwaniem wyjątkowo silnych zabrudzeń), itd.

myjki parowe zastosowanie w domu

W zastosowaniach domowych sprawdzą się również maszyny wykorzystujące podczas pracy strumień wody, bądź detergent. Dzięki nim skuteczność odnawiania intensywnie zabrudzonych powierzchni istotnie się poprawi.

9. Oczyszczanie beczek i wszelakich zbiorników

Firma Tecnovap wprowadziła już jakiś czas temu pewien awangardowy system czyszczenia zbiorników i beczek o nazwie Bacchus. Technologia ta umożliwia kompleksowe usuwanie zabrudzeń z pojemników, kontenerów (do 1000 litrów pojemności) a nawet linii rozlewniczych. Co ciekawe, system ten – dzięki swej innowacyjności – wykazuje wysoki automatyzm działania.

myjki parowe czyszczenie beczek

Przykładowo, można go zamontować (wdrożyć) na linii produkcyjnej, dzięki czemu będzie on pracował zgodnie z założeniami technologicznymi danej linii. Co więcej, po zakończeniu pracy Bacchus automatycznie się wyłączy, co pozwoli na ograniczenie kosztów zużycia energii. Nawiasem mówiąc, system ten można połączyć z urządzeniami Steam Power i wykorzystać go do płukania ciśnieniowego.

10. Panele i kolektory słoneczne

Panele i kolektory słoneczne znajdują się – ze względu na swoją specyfikę – zwykle na najwyższych kondygnacjach budynków. Doprowadzenie tam dużych ilości wody, jest bardzo trudne i kosztowne. Maszyny parowe znacznie łatwiej „odnajdują się” w takich lokalizacjach, zużywając jedynie niewielką ilość wody.

mycie paneli słonecznych zastosowanie parownic

Pamiętajmy, ze zwłaszcza w przypadku paneli słonecznych, ich skuteczne oczyszczenie za pomocą pary wodnej jest w zasadzie jedynym warunkiem uzyskania maksimum energii elektrycznej. Zabrudzenia pojawiające się na powierzchni ogniw prowadzą do dyfrakcji promieni słonecznych i – tym samym – zmniejszają efektywność wytwarzania energii elektrycznej.

11. Usuwanie zabrudzeń z przenośników taśmowych

W nowoczesnych firmach produkcyjnych, maszyny parowe są coraz częściej stosowane w usuwaniu zabrudzeń z przenośników taśmowych. Z ich pomocą można łatwo usunąć przypalenia, pozostałości różnych substancji a nawet oleje i smary i – co równie istotne – można to robić na bieżąco, w trakcie trwania procesu produkcyjnego.

Jakie są najważniejsze zalety tej technologii? Oprócz mycia na bieżąco należy wyróżnić podniesienie jakości mycia, łatwiejsze zarządzanie procesami czyszczenia a także redukcję kosztów i możliwość pełnego zautomatyzowania procesu czyszczenia. Wdrażanie takich rozwiązań jest zwykle poprzedzone testem, który ma odpowiedzieć na pytanie w jakim stopniu poprawią one skuteczność i efektywność dotychczasowych rozwiązań.

12. Myjnie samochodowe

Myjki parowe znajdują swoje zastosowanie również w myjniach samochodowych. Po pierwsze – redukują one koszty mediów, w tym wody, prądu i detergentów. Po drugie – przyspieszają one proces czyszczenia, zwiększając jednocześnie jego skuteczność. Co ciekawe, w myjniach samochodowych coraz częściej spotyka się stacjonarne myjnie diesla, które zasilane są olejem napędowym.

Zastosowanie maszyn parowych w myjniach samochodowych znacznie rozszerza spektrum usług realizowanych przez myjnie. Dotychczasowe stosowanie dużych ilości wody, wymuszało ograniczenie czyszczenia wyłącznie do karoserii auta. Dzięki urządzeniom parowym można również wyczyścić tapicerkę, fotele i wiele innych powierzchni, które są mało odporne na działanie wody.

Zobacz także: Jaka myjka parowa do samochodu?

Podsumowanie

W w/w branżach maszyny parowe znajdują swoje szczególne zastosowanie. Jest to skutkiem wyjątkowej technologii czyszczenia, która jest przyjazna dla środowiska, łatwa w obsłudze i niezwykle skuteczna – również w dezynfekcji.

Źródło: https://multi-matic.pl/zastosowanie-parownic/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *